İskandinav ülkelerini temsil eden soğuk ve yalın çizgilerin son dönemlerde ülkemizde bu kadar moda olmasının sebebi, tarzın zamansız bir dekorasyon anlayışına sahip olması. Tıpkı country ürünlerde olduğu gibi eskimeyen, kullanışlı, düz ve konforlu ürünler dekorasyon seçiminizin doğruluğu ve onay duygusu üzerinde her zaman etkili bir rol oynayacaktır. Fonksiyonel rafineri ve klas bir İskandinav ürün, taşıdığı ve sahip olduğu tasarım çizgisi ile moda konusunun dışında kalan elit bir anlayış sunacaktır.

İskandinav tarzda mobilyalar genelde çok açık ya da koyu tonlardadır. Kontrast, her daim renkli aksesuar ürünleri ve çiçek aranjmanları ile sağlanır. Taze ve şık görünümü destekleyen bu anlayışın cezbeden yönü tıpkı bir sanat eserinde olduğu gibi detaylarda saklıdır. Dekorasyonda detaylar ise aksesuarlarla gelir. Kuzey Avrupa ülkelerinde güneşin yüzünü pek fazla göstermemesi, iç mekanlara yansıyan bir unsur oluşturmuş. Hem mobilyalarda hem de zeminde uygulanan renkler genel itibariyle beyaz ve krem tonlarındadır.

Tarzın mottosu “sadelik” sade ve yalın çizgiler İskandinav stilinin olmazsa olmazı. Mobilyalar genel olarak az sayıda tercih edilmektedir. İskandinav evlerde odak noktasının televizyon olmadığını görmekteyiz. Doğal olarak bir ünite standı da yok. Ancak geniş ve konforlu bir kanepe ve ahşap bir orta sehpa vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Kendin yap ürünlerine de sıkça yer verebileceğiniz bu stilde, el yapımı çerçeve ya da yine kendi çabanızla resmettiğiniz bir tablo, makrome ayna ve duvar süsleri, bohem ve konforlu havaya çok yakışacaktır. Aksesuarı mümkün olduğunca az sayıda ve canlı renklerde tercih etmeye özen gösterebilirsiniz. Gri ya da beyaz bir kanepeyi etnik desenlerle süsleyerek tarzınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Etnik desenlerin en çok yakıştığı ev aksesuarları ise halı, perde ve kırlent üzerinde yer alan baskı görünümüdür.